Google Slides az irodalomtanításban
A Google Slides egy teljesen basic PowerPoint-utánzat, jó barátunk, a Google jóvoltából. Gyakorlatilag ugyanaz, mint a már jól ismert Office-program, csak instabil, átláthatatlan, és kevesebbet tud. Ezek mellett előnye viszont, hogy egyszerre több ember is szerkesztheti real-time, ezzel kiküszöbölve a file-ok ide-oda küldözgetését.
Iskolai környezetben a csoportmunkák kollaboratív jellegét erősen fel tudja erősíteni, elszakadva a már jól ismert “akkor én megcsinálom a ppt-t, te meg elmondod, jóóóó?” – jellegű kiselőadásoktól, amikor ráadásul gyakoriak a hajbakapások azon, hogy hát hogy lehet ilyen ronda ppt-t csinálni, milyen már a háttér, azért mondtam rosszul, mert nem lehetett elolvasni, stb. Továbbá gyors kiselőadások akár órán is készülhetnek, habár ehhez eszköz szükséges, ami nem mindig áll rendelkezésünkre (okostelefonról is megoldható, de nem egyszerű).
Irodalomórán ezek az egészen egyszerűtől a bonyolultig terjedhetnek. Egyszerű, pár perces feladat lehet pl. hogy az osztály közösen elolvas egy verset, utána pedig kisebb csoportok csinálnak rövid vetítést olyan képekből, amik őket a vers hangulatára emlékeztetik. Hosszabb szövegeknél ki lehet adni olyan feladatot is, amiben minden csoport a szöveg különböző tulajdonságaira hoz példákat, emel ki idézeteket.
Persze, mint mindennek, ennek a módszernek is vannak hátrányai. Egyik a már fent említett hiányosságai a programnak. Kevesebb lehetőségünk van a szerkesztésre, és ezek is cselesen el vannak rejtve, kell egy kis idő, mire az ember rááll a Google logikájára. Szintén probléma lehet az emberi tényező: az, hogy mindenki minden szerkesztést élőben lát, erősen csábít arra, hogy az ember érdemi munka helyett inkább különböző random szavakat írogasson be a diákra. De ennél fegyelmezettebb csoportokban is konfliktus lehet pl. abból, ha egy dominánsabb, magát kompetensebbnek érző csoporttag önkényesen beleszerkeszt mások munkájába.
Mindezektől eltekintve, a Google Slides hatékonyan alkalmazható mind órai munka, mind házi feladatok tekintetében. Habár vannak hiányosságai, interaktivitása egy olyan erős ütőkártya, hogy még így is megéri használni.